Tvättpaket för riktigt proffsresultat!

kr2,245.00

Tvätta som en riktig Bilvårdsexpert!

Tjäna 2245 Poäng när du köper denna produkt

    Tvätta bilen rätt och lätt!

    Med detta kompletta kit så får du samma resultat som proffsen!

     

    Paketet består av:

    Kallavfettning 1L

    Alkalisk avfettning BVE Grön 1L RTU (färdigblandad).

    Eliminate – Fälrengöring och flygrostborttagare

    Claykit (m.spray) – För riktig djuprengöring av envisa påslag som gör lacken svår och besvärlig att tvätta och som även gör den fortare smutsig.

    Tvätthink BVE – Hand wash only

    Supreme – Underbart vaxschampo för

    värme och lyster i lacken!

    Wash mit – Supermjuk och bra handske som ger bra resultat och håller länge.

    Diamantduk – En klassiker som håller i många år och avtorkningen enkel!

    Superior Spraywax – Ett lättanvänt spraywax som gör underhållet enkelt och tillfredsställande. Ger dessutom en mkt fin yta som plockar fram och lyfter kulören på ett fantastiskt sätt.

    Microfiberduk – Högsta kvalitet för applicering och avtorkning av Superior.

    Tire Shine – Hållbar däckglans som håller däcken fräscha och fina under lång tid!

    Tire Applicator 2-pack – Smidig applikator för applicering av däckglans.


    Gör såhär: 

    Hur man ska tvätta bilen är en ofta förekommande fråga som kommer med jämna mellanrum i vår grupp för alla bilvårdsintresserade. För att göra informationen lätt tillgänglig för er så har vi denna sida som ger er grundläggande tips. Bli gärna medlem i gruppen ”Bilvård” oxå som vi länkar till här nedan.

    TVÄTTA BILEN ”RÄTT OCH LÄTT”

    Manuell tvätt:

    1: BVE Kallavfettning används vid behov för att få bort asfalt som brukar benämnas med ”dom där svarta prickarna”. Den läggs uppifrån och ned (för att minimera åtgången), främst från framhjulen och bakåt längs sidan av bilen och upp mot rutorna samt på bilens bakdel. Helt enkelt där den brukar bli skitigast. Detta behöver absolut inte göras varje gång man tvättar utan snarare ett par gånger per år upp till en gång i månaden beroende på säsong. Du märker om bilen är prickig och sträv. Låt denna verka så länge som möjligt eller så länge det behövs, utan att den torkar. När effekten börjar avta eller att det börjar torka så är det dags för nästa steg.

    2: BVE Grön som är en grymt populär alkalisk avfettning läggs uppifrån och ned över hela bilen för att lösa upp övrig smuts och för att blöta upp kallavfettningen så den börjar verka igen. Vi brukar säga att man då får ut ca 50% till ur kallavfettningen. När denna fått verka några minuter utan att torka in så spolas bilen av och då är det viktigt att man spolar nedifrån och upp. Dvs att man spolar rent tex trösklarna först för att sen vertikalt jobbar sig uppåt. Om man gör tvärtom dvs att man börjar spola uppifrån från tex taket så sköljer man bort medlen som är där för att lösa upp och hålla smutsen upplöst. Detta utan att man sköljer bort själva smutsen. Smutsen kräver mer vatten och tryck för att sköljas bort än själva medlen kräver för att rinna bort. Enkelt uttryckt så kan medel sköljas bort mesans smuts ska spolas bort. Därför ska det alltid finnas medel på smutsen du ska spola bort. Därav spolar vi nedifrån och uppåt.

    3: Nu när bilen är i princip helt ren redan om man har bra tryck på vattnet så är det dags för att känna på lacken på huven, nederkant dörrar och baklucka osv.

    Om bilen fortfarande är sträv så tar du fram claykitet och lägger leran i varmt vatten (eller om du som jag alltid har clayburken i vänster ficka så den blir fickvarm. Därefter när leran är mjuk och formbar så tar du sprayen och sprayar rikligt så att leran glider lätt över ytan och gör detta i långa fina drag så kommer leran (claybaren) att få bort alla påslag och när leran blivit smutsig så bakar du bara om den tills du får fram ren och fräsch yta. När hela bilen är len och fin spolar du av den och sen är det dags för nästa steg!

    4. Schamponering med Ultimate Car Care Products – Supreme som är ett riktigt bra Wash & Wax schampo som både rengör med bra smörjande förmåga och sen tillför en yta som är och förblir helt problemfri i motsats till många av de ”extremschampon” som fokuserar på att imponera just för stunden genom att skapa en extrem avrinning för häftiga reaktioner för stunden istället för att ge en långsiktig häftig upplevelse med en extremt lättskött och fin bil!

    Observera att schamponering eller ”svampning” inte är nåt direkt måste, utan redan nu har man gjort det vi kallar för ”enkel underhållstvätt” eller avspolning. Schamponeringen eller svampningen förknippas ofta med en nödvändighet för att få bilen ren men med ovanstående arbetssätt så blir det snarare ett sätt att tillföra glans, lyster och en skyddande yta. Tänk gärna på att använda en bra tvättvante. Detta för att minimera risken för tvättrepor. När du svampar så jobba med långa mjuka rörelser, undvik cirkelrörelser som är kan ge betydligt mer uppseendeväckande tvättrepor i solljus. Avsköljning sker gärna med lågt tryck och där jobbar man uppifrån och ned för att säkerställa att allt spolas av.

    5: Avtorkning brukar ofta ske med gummiskrapa eller sämskskinn men där rekommenderar vi diamantduken som är en mjuk och absorberande duk som på ett enkelt sätt torkar bilen torr med minimal risk för torkrepor jämfört med sämskskinn eller skrapa. Tänk på att diamantduken ska läggas ut plant för att kunna suga upp på bästa sätt.

    6: Vill du maximera tvättprocessen samt skyddet och underlätta inför nästa tvätt så kan man med fördel applicera Superior ungefär en gång i månaden.

    Följer du alla ovanstående steg så kommer du att eliminera behovet av lackskydd och din bil kommer bli både lättskött, ren och blank.

    Har du frågor eller funderingar så gå som sagt gärna med i vår grupp där vi alltid finns tillgängliga för frågor, tips och gemenskap! 😊

    Lycka till! / Larry Andersson